Get the Flash Player to see this rotator.

Kullanım Klavuzu

TESİSATIN DONMAYA KARŞI KORUNMASI:
- Tesisatınızı ve güneş enerjisi sistemini donmaya karşı korumanız gerekmektedir.
- Donmaya karşı tedbir alınırken hava sıcaklığının yanında rüzgar hızının da bu dereceyi daha da düşürdüğünü unutmayınız.
- Bu etkenlerin yanında kullanılan antifiriz cinsinin de karışımdaki önemini unutmayınız. Aldığınız antifiriz firmasının verdiği karışım oranlarını dikkate alınız ve bölgenize uygun karışımı belirleyiniz.
- Tesisatınızın soğuk su kısmını depo girişine kadar sıcak su çıkışını ise depodan bina girişine kadar uygun izolasyon malzemesi ile izole etmeniz zorunludur. Flexible hortumlarıda izole etmeniz tavsiye olunur. Tesisatı izole ederken emniyet ventillerinin su atma girişlerini veya tahliye deliklerini kapatmayınız.

SİSTEMİNİZİN KULLANILMASI:
- Yakar güneş enerjisi sistemleri doğal sirkülasyonlu, basınçlı , yaz-kış 12 ay kullanabileceğiniz verimli ve uzun ömürlü bir sistemdir.
- Sistem işletmeye alındığında diğer ısıtma sistemlerinin vanaları kapalı olmalıdır.
- Sıcak su kullanımı gün içerisine yayılarak sıcak su üretimi maksimum seviyeye çıkarılmalıdır.
- Güneşin yetersiz olduğu zamanlarda (gece) veya kış aylarında rezistans devreye sokularak (rezistanlı modeller için) sıcak su ihtiyacı karşılanabilir. Rezistansınızın  termostatı 60OC ye ayarlıdır. Değiştirmek istediğinizde termostat ayarını yetkili kişilere yaptırınız.
- Sertlik derecesi fazla olan suların rezistans üzerinde kireçlenme yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
- Sıcak su ihtiyacınız kalmadığında şalteri 0 konumuna getirerek şalteri kapatınız.

BAKIM VE TEMİZLİK:
- Sisteminizde kullanacağınız su çok kireçli ise mutlaka filtreden geçirilmelidir.
- Boyler içersindeki korozyona karşı koruma sağlayan magnezyum anotun iki yılda bir bitip bitmediği kontrol edilmeli, bitmesi halinde yenisi ile değiştirilmelidir.
- Kollektör camı yağmur, kar, hava kirliliği v.s. den dolayı kirlendiğinde verimi düşebilir. Bunun için zaman zaman kollektör camı temizlenmelidir.
- Gerekli bakımların yapılabilmesi için Yakar Yetkili Servislerine başvurmanız önerilir.